Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS)
Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) to przewlekła choroba zapalna stawów u chorych na łuszczycę. W szczególnych przypadkach możemy również rozpoznać ŁZS u pacjenta bez łuszczycy, a z jej występowaniem wśród krewnych.
Częstość występowania łuszczycy w populacji ocenia się na około 2%, natomiast zapalenie stawów stwierdza się u 5-30% chorych z łuszczycą. Początek choroby zwykle przypada między 20 – 50 r.ż. Równie często chorują mężczyźni jak i kobiety. Wyjątkiem jest postać z zajęciem stawów kręgosłupa, która 3 razy częściej dotyczy mężczyzn.
Co zgłasza pacjent/ jakie są jego główne dolegliwości i objawy?
Tutaj przy wymienianiu proponuję zamiast – dać takie listki zielone jak są na stronie
U pacjenta możemy stwierdzić:
zapalenie (ból, obrzęk, ocieplenie) jednego lub większej liczby stawów obwodowych na przykład stawów nadgarstkowych, międzypaliczkowych dalszych, kolanowych;
ból zapalny kręgosłupa na skutek niesymetrycznego zapalenia stawów kręgosłupa;
Ból zapalny kręgosłupa to taki który wystąpił przed 40 r.ż., miał podstępny początek, zmniejsza się po ćwiczeniach, nie ustępuje podczas odpoczynku, występuje w nocy zmniejszając się po wstaniu z łóżka.
ból głęboko w pośladku na skutek zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych;
zaczerwienienie, obrzęk i ból całego palca tzw. palec kiełbaskowaty na skutek procesu zapalnego, który obejmuje zwykle wszystkie stawy i pochewki ścięgien palca oraz tkanki miękkie;
zapalenie przyczepów ścięgnistych, często ścięgna Achillesa (ból, obrzęk, poszerzenie obrysów ścięgna);
zapalenie błony naczyniowej oka;
uczucie znużenia, zaburzenia nastroju i depresja;
zwężenie i niedomykalność zastawki aortalnej na skutek zapalenia aorty.
Jak rozpoznać ŁZS?
Możemy rozpoznać ŁZS po stwierdzeniu zapalenia stawów obwodowych lub zapalenia stawów kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych lub zapalenia przyczepów ścięgnistych u pacjenta z łuszczycą lub też jej występowaniem w rodzinie. Zatem bardzo istotne jest przeanalizowanie, czy ktoś w rodzinie nie cierpiał z powodu łuszczycy paznokci i lub skóry. Istotna także jest diagnostyka dermatologiczna w przypadku zmian skórnych lub w obrębie paznokci, które mogłyby sugerować rozpoznanie łuszczycy.