SIGMOIDOSKOPIA

Uprasza się o przybycie 40 minut przed badaniem, w przypadku planowanego badania w znieczuleniu głębokim (anestezjologicznym)
60 minut przed procedurą.

Czas ten jest niezbędny na przygotowanie pacjenta do badania, ocenę jego stanu klinicznego oraz dopełnienie niezbędnych formalności tj. wypełnienie stosownej dokumentacji.

W przypadku planowanego badania w znieczuleniu dożylnym (zarówno płytkim jak i  głębokim czyli  z udziałem anestezjologa) konieczne przybycie do Placówki wraz z drugą osobą (bezpieczny powrót do domu w asyście osoby towarzyszącej!).

Możliwe wykonanie badania w znieczuleniu anestezjologicznym (głębokim, pacjent zasypia, obecny anestezjolog) lub w sedacji/krótkim znieczuleniu dożylnym (pacjent nie zasypia).

UWAGA znieczulenie anestezjologiczne możliwe w określonych dniach, prosimy o kontakt z recepcją (tel. 123 524 524).

Rejestracja na badania w znieczuleniu anestezjologicznym wyłącznie telefoniczna!!!.

W przypadku badania w znieczuleniu anestezjologicznym prosimy o uprzednią wpłatę zaliczki (bezzwrotnej ) tj.50 % przewidywanej ceny badania.

W przypadku rezygnacji z badania sigmoidoskopowego prosimy o zgłoszenie tego faktu  4 doby przed planowanym badaniem

Każdy pacjent przed badaniem w znieczuleniu anestezjologicznym powinien mieć aktualny (tj. wykonany dzień przed badaniem lub rano tego samego dnia) wynik potasu w surowicy krwi.

W przypadku krwawienia ze stolcem również aktualną morfologię krwi.

Ze względów bezpieczeństwa przed każdym rodzajem znieczulenia pacjent musi być na czczo. Pozwala to zmniejszyć ryzyko możliwych powikłań podczas znieczulenia.

Zatem 8 godzin przed planowanym zabiegiem należy przestać spożywać posiłki stałe.

Do 3-ch godzin przed zabiegiem można pić jedynie klarowne płyny (np. woda, herbata, sok jabłkowy), bez mleka.

W ciągu ostatnich 3-ch godzin przed zabiegiem, można jedynie przyjąć konieczne leki, popijając niewielką ilością wody.

 W trakcie sigmoidoskopii ze znieczuleniem ogólnym pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej. Zostaje podłączony do monitora kontrolującego czynność serca, pomiar zawartości tlenu we krwi oraz w regularnych odstępach czasu pomiar ciśnienia krwi. U każdego pacjenta wykonuje się wkłucie dożylne, dzięki któremu można podłączyć kroplówkę i podawać leki.

Znieczulenie ogólne wykonuje się przy użyciu leków dożylnych (leki usypiające i przeciwbólowe),  w krótkim czasie po ich podaniu pacjent zasypia na kilkanaście minut..

Po badaniu w znieczuleniu ogólnym Pacjenta powinna odebrać osoba dorosła. Przez 24 godziny po znieczuleniu ogólnym nie można prowadzić żadnych pojazdów.

SIGMOIDOSKOPIA służy do oceny lewej części jelita grubego (zstępnicy, esicy oraz odbytnicy).
Należy kupić w aptece bez recepty dwie wlewki doodbytnicze np. PROCTANAL lub ENEMA.
Pierwszą wlewkę należy zaaplikować doodbytniczo wieczorem po godzinie 20.00 w dniu poprzedzającym badanie, drugą wlewkę w dniu badania 3-4 godziny przed badaniem.
Nie ma konieczności stosowania specjalnej diety, nie trzeba być na czczo.

INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE ZNECZULENIA

ANKIETA ANESTEZJOLOGICZNA